( Home page )
Jan Heweliusz

JAN HEWELIUSZ (1611-1687)

Polski astronom, piwowar, wynalazca wielu przyrządów pomiarowych.

Urodzony 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku, zmarł dnia 28 stycznia 1687 r. również w Gdańsku.

W roku 1630 rozpoczął studia w Lejdzie (Leiden, Holandia). W latach 1932-43 podróżował do Francji, Anglii i Szwajcarii, gdzie prowadził studia prawnicze i poznawał ówczesnych astronomów. W roku 1634 powrócił do Gdańska, gdzie ukończył studia prawnicze i pracował w browarze rodzinnym.

W roku 1639 zbudował własne obserwatorium astronomiczne. Wynalazł noniusz i śrubę mikrometryczną, był konstruktorem przyrządów astronomicznych. Budował lunety o ogniskowej kilkunastu stóp. W roku 1637 wynalazł peryskop (ówczesna nazwa - polemoskopium). Egzemplarz takiego peryskopu podarował królowi Władysławowi IV. Jego przyrządy astronomiczne pozwalały ustalać pozycje gwiazd z dokładnością do 1' kątowej "gołym okiem".

Był członkiem Royal Society w Londynie. Słynął z doskonałego wzroku, dzięki któremu prowadził obserwacje Księżyca i na bieżąco wykonywał ilustracje, opracował własny bardzo dokładny atlas Księżyca "Selenographia sive Lunae descriptio" (1647) wydany w Gdańsku na Jego koszt.

Obserwował plamy słoneczne i mierzył okres obrotów Słońca. Skatalogował ok. 2000 gwiazd. Badał planety układu słonecznego.


    Opracowano na podstawie:
    1) Strony Małgorzaty Czerniakowskiej: "Jan Heweliusz 1611-1687": http://emmcz.w.interia.pl/heweliusz/ramkih.html.
    2) Strony Wikipedia - Jan Heweliusz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Heweliusz.

( Home page )